+90533 940 61 75Nöbetçi Noter BulOnline Randevu

Bilgisayarlı Motor Beyni Arıza Tespiti

Günümüz araba teknolojisinde verimlilik, arıza tespiti ve sürücüye uyarı olarak iletilmesi için motor beyni kritik öneme haiz hale gelmiştir. 

Motor Beyni (ECU) Nedir? 

İngilizce "electronic control unit", Türkçe'ye elektronik kontrol ünitesi olarak çevrilebilir ancak genellikle motor beyni veya araç beyni olarak adlandırılmaktadır. Elektronik kontrol ünitesi, aracın tüm motor yönetiminden ve aracın çeşitli yerlerindeki sensörlerden gelen sinyallerin kontrolünden ve gerekirse sürücüye uyarı olarak iletilmesinden sorumlu olan çip şeklindeki elektronik bir parçadır. 

Motor beyni, motorun devri, hararet, elektronik aksam, ABS gibi bir çok veri ve değişimi küçük bir bilgisayar gibi işler ve denetime tabi tutar. Bu anlamda gaza ne oranda basıldığında ne oranda tepki verileceği, otomatik klima ayarları, ABS'nin ne zaman devreye gireceği gibi az veya çok öneme sahip çok sayıda fonksiyonu kontrol eder. 

Bilgisayarlı Motor Beyni (ECU) Araç Arıza Tespitinin Önemi

Günümüzde araçlar mekanikle elektroniğin bir arada olduğu sistemlere yönelmiştir. Araçların birçok arızası ECU adı verilen sistemler aracılığıyla kaydedilmektedir. OBD soketleri yardımıyla bağlanılan ECU'larda bilgisayarlı arıza tespit aleti ile her marka ve model aracın motor, otomatik vites, airbag, fren sistemi gibi elektronik beyne bağlı cihazların arızaları tespit edilmekte ve arıza kayıtları rapor çıktısı olarak müşterilerilerimize sunulmaktadır.

Işıklar Medya Bilişim
phoneBizi Arayın